Większość osób, które decydują się na budowę basenu wybiera na jego lokalizację ogród. Basen w ogrodzie pięknie się prezentuje zarówno w wersji zadaszonej, jak i odkrytej. Zadaszenie jest dodatkową inwestycją, jednak pozwala zmniejszyć koszty utrzymania odpowiedniej higieny zbiornika, ponieważ skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami. Zadaszenie znacznie wydłuża też czas korzystania z basenu i pomaga utrzymać optymalną temperaturę wody bez konieczności jej częstego ogrzewania.
Ale wróćmy do samego zbiornika. Budowę basenu ogrodowego musimy zacząć od wyboru wielkości, kształtu i typu niecki. Duże znaczenie mają też Twoje możliwości finansowe. Oczywiście wybudowanie dużego zbiornika o nietypowych kształtach będzie droższe od budowy basenu ogrodowego o mniejszych rozmiarach. Na rynku dostępne są niecki prefabrykowane (wykonane ze stali ocynkowanej), z aluminium, polipropylenu, żywicy poliestrowej (wzmacnianej włóknem szklanym), które są dostarczane w całości. Możesz też zdecydować się na prefabrykowane panele, które są łączone na budowie – metalowe, drewniane, poliestrowe lub z PCW. Dla dużych rozmiarów basenów warto wybudować wcześniej nieckę na betonowej płycie dennej. Znacznie zwiększy to wytrzymałość oraz solidność konstrukcji. Do najtrwalszych niecek należą te wykonane ze zbrojonego betonu albo murowane z betonowych bloczków. Niecki prefabrykowane można natomiast zdemontować i przenieść w inne miejsce. Koszt zestawów basenowych waha się od kilkunastu do kilkuset złotych.
Jeśli już wybrałeś nieckę – trzeba wykopać dół. Zazwyczaj używa się w tym celu koparki. Pozostałe etapy budowy basenu ogrodowego opisaliśmy w jednym z wcześniejszych postów. Budowa basenu w ogrodzie wymaga sporego nakładu czasu, sił i pieniędzy, jednak plusów posiadania własnego zbiornika jest bardzo dużo.
Gotowy basen ogrodowy
W tym wpisie zajmiemy się basenami rozporowymi i stelażowymi, ponieważ są łatwiejsze w montażu. Gotowy basen rozporowy możesz kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Niecka tego typu basenu składa się z kilku warstw PCW. Konstrukcja okrągłych i owalnych zbiorników utrzymuje się dzięki wodzie, która rozpiera boczne ścianki. Basen stelażowy to tak naprawdę basen rozporowy, którego ścianki wzmocnione są metalowymi wspornikami.
Oba rodzaje zbiorników możesz wielokrotnie przenosić. Lokalizacja nie ma większego znaczenia, wystarczy, żeby podłoże było płaskie. Ich montaż lub demontaż zajmuje mniej niż godzinę. Baseny są łatwe w przechowywaniu a po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Atrakcyjna jest również ich cena, która wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niektóre modele możesz kupić już z dodatkowymi akcesoriami w komplecie (np. pompą, filtrem, drabinką).
Nie jesteś pewny czy zdecydować się na basen z wykopem czy też wybrać gotowy basen składany? Nasza ekipa chętnie rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na dręczące Cię pytania. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu – dowiesz się z nich sporo ciekawych rzeczy na temat basenów.